Volám sa Milan Rantúch, pracujem ako itečkár, denne presedím niekoľko hodín za počítačom a postupne sa to odrazilo na mojom zdravotnom stave. Nie, u mňa to nebolo o tom, že by som sa vôbec nehýbal, problém bol skôr v tom, že jediný šport, ktorému som sa popri práci v minulosti venoval, bola jazda na horskom bicykli. Opäť teda išlo o aktivitu, pri ktorej sa sedí.
Začal som mať obrovské problémy s chrbtom (s platničkami) v driekovej časti, ľudovo povedané „boleli ma kríže“. Postupne mi začala bolesť vystreľovať do nôh (v mojom prípade žiaľ do obidvoch naraz) a dostal som sa do fázy, že som nemohol vôbec chodiť a niekoľko týždňov som preležal v posteli. Nasledovala niekoľko mesačná liečba a rehabilitácie, pričom lekári mi odporučili, aby som zvážil operáciu. To ma nakoplo a začal som hľadať aktivitu, ktorá by mi pomohla s mojim boľavým chrbátom.
Na odporúčanie môjho veľmi dobrého kamaráta fyzioterapeuta som sa dostal k nordic walkingu a postupne som tomuto športu úplne prepadol. Odvtedy sa venujem tejto ozdravno-športovej aktivite prakticky každý deň a s paličkami v ruke som už prešiel niekoľko tisíc kilometrov. Pomerne často sa stretávam vo svojom okolí s názorom, že nordic walking je len pre starých a chorých ľudí a tým mladším nemá čo ponúknuť. Omyl, lebo chôdza s turistickými paličkami, pri ktorej sú lakte vpredu, tak to určite nie je nordic walking. Správna technika so správnymi paličkami určenými na nordic walking totiž prináša obrovské množstvo zdravotných benefitov. Pri takejto chôdzi zapájate až 90 % svalov, nezaťažujete kĺby a posilňujete aj vnútorné svaly okolo chrbtice.
Ak sa chcete aj vy naučiť správnu techniku nordic walking a získať tak maximum zdravotných benefitov, ktoré táto športová aktivita ponúka, tak vám odporúčam sa prihlásiť na kurz nordic walkingu v Považskej Bystrici pod mojim vedením. Obrovskou výhodou kurzu v našom meste je to, že v prípade nepriaznivého počasia vieme kurz presunúť pod diaľničný most pri našom meste, kde máme krytý priestor v dĺžke približne 2 km.