Nordic walking je
športovo-ozdravná aktivita

Nordic walking

Nordic walking je pomerne mladý šport, ktorého vznik je spojený so severom, presnejšie s Fínskom. Tam teda treba hľadať aj pôvod tohto názvu – nordic walking – v preklade severská chôdza. Pôvodný nordic walking začali praktizovať bežeckí lyžiari pri svojej letnej príprave. O jeho rozvoj sa však zaslúžila hlavne Leena Jääskeläinen, ktorá ho ako inšpektorka na fínskom ministerstve školstva, zaradila do výučby na školách na hodiny telesnej výchovy. Jeho popularita začala stúpať už v osemdesiatych rokoch 20. storočia. Leena sa snažila od začiatku popularizovať túto športovú aktivitu hlavne ako formu zdravého cvičenia.

Postupne sa začal nordic walking vyvíjať, začali vznikať špecializované palice a zmenila sa aj pôvodná bežkárska technika. Súčasná technika, ktorú vyučujeme aj na našich kurzoch, sa nazýva tzv. moderný nordic walking (Modern NW). Táto technika kopíruje zdravé aktívne držanie tela. Kráčame v tzv. aktívnom postoji a zapájame vnútorné svaly. Zabudnite na bežné turistické (trekingové) palice, pri ktorých vychádza pohyb z lakťov. Pri nordic walkingu musí vychádzať pohyb rúk z ramien (nie z lakťov), lebo len takto môžeme získať z našej chôdze obrovské množstvo zdravotných benefitov. Pri nordic walkingu máme ruky prirodzeným spôsobom spustené pri tele, pričom sa snažíme, aby sa vačšia časť nášho pohybu uskutočnila za telom s vystretými rukami. Pokiaľ robíme všetko správne, tak horná polovica tela začne rotovať, vďaka čomu zapojíte oveľa viac svalov. Unikátnosť nordic walkingu spočíva hlavne v tom, že zapájate aj také svaly, ktoré sa pri iných bežných športoch vôbec nepoužívajú.

S dodržiavaním správnej techniky nordic walking je spojené obrovské množstvo zdravotných benefitov, čo dokazujú aj viaceré významné vedecké štúdie. Viac o týchto zdravotných benefitoch sa môžete dočítať aj na našej podstránke „Zdravie„.

Ukážka moderného nordic walkingu: